Energie větru, jistota i v dobách plných změn.
Odklon od fosilních paliv. Reakce na klimatické změny. Posílení přírodních zdrojů elektrické energie.
Pokud vaše obec leží v oblasti, kde fouká, je výhodné takovou příležitost využít.
Kde všude může
větrná elektrárna stát?
Energie větru je pevným bodem v době změn. Vzdušné proudění je predikovatelné a měřitelné, moderní větrné turbíny jsou stále efektivnější a tišší. Investovat do nich znamená chránit přírodu a zvyšovat svou energetickou soběstačnost.
Využijte dar, který příroda vaší obci nadělila.
Hluk elektrárny
Větrné turbíny v obytných oblastech umisťujeme vždy nejméně 600 metrů od nejbližšího domu. Navrhujeme nejnovější technologie, které splňují přísné hlukové limity.
Jejich zvuk je tedy vzhledem k běžným zdrojům hluku zanedbatelný.
Ilustrační obrázek slyšitelnosti zvuku větrníku.
Jaký proces
předchází výstavbě
větrné elektrárny?
Výstavba VTE je dlouhý proces – a rozhodnutí, které ovlivní i další generace.
Nedílnou součástí tohoto procesu je i vaše obec a komunita. Zapojení všech zúčastněných stran je pro nás podmínkou, přes kterou nejede vlak.
Výběr lokality
- povětrnostní podmínky
- dopravní obslužnost
- vzdálenost od obytných oblastí
- Ministerstvo obrany
- letecká doprava
- ochrana přírody
+ spousta dalších podmínek
Zapojení občanů
- informační setkání s občany
- veřejné debaty
- hledání optimální formy spolupráce
Schvalovací proces
- soulad s územním plánem obce
- získání souhlasů dotčených osob a orgánů
- územní a stavební řízení
Výstavba a zapojení
- přípravné práce
- doprava a montáž VTE
- zapojení VTE do energetické sítě
- zkušební provoz
Kolik energie
větrná elektrárna vyrobí?
na své vybudování
tedy přibližně 4200 osob
Mýty a fakta,
které jste (ne)tušili o větrné energetice.
FAKT: Není. Moderní turbíny splňují nejpřísnější hlukové limity - 40 dB v noci a 50 dB ve dne. Platí pro ně stejná omezení jako pro jiné průmyslové zdroje. Jejich výstavbu také plánujeme vždy více než 600 m od nejbližší budovy.
FAKT: Z estetického hlediska je to velmi subjektivní věc. Naše krajina se vlivem lidské činnosti vytrvale proměňuje po celá staletí. Výstavbě VTE předchází posouzení možného dopadu na okolní životní prostředí a krajinný ráz. V mnoha případech jsou na projekt kladeny dodatečné požadavky, aby byla stavba a provoz realizovány s respektem ke krajině, přírodě i lidem.
FAKT: Větrné elektrárny nejsou trvalou součástí krajiny. Délka provozu většiny z nich je projektována na 20-25 let. Následně české zákony ukládají provozovateli, aby konstrukci elektrárny rozebral a odvezl na své náklady. Je tak postaráno o to, aby VTE po vyřazení nezůstávaly na místě jako smutné památníky. Samozřejmě pak mohou, ale nemusí být nahrazeny novými sloupy.
FAKT: Každý projekt větrných elektráren prochází posouzením dopadu na životní prostředí, včetně vlivu na faunu. Pokud jsou dodržena pravidla pro stavbu a provoz, VTE nepředstavují pro zvířata a ptáky zásadní nebezpečí. To potvrzuje česká studie „Vliv větrných elektráren na ptáky” (2013). Negativní vliv na ptactvo nepotvrdila a shoduje se s výsledky zahraničních studií.
FAKT: Ano, jsou! Na našem území snadno najdeme místa, kde je provoz větrných elektráren možný zcela bez kompromisů. A není jich málo. Výstavbu v praxi komplikují spíše různá omezení vyplývající z hustého osídlení nebo ochrany přírody. Moderní technologie VTE se navíc dokážou přizpůsobit i nižší rychlosti větru.